Baneris reklama  elady.lt diržai po gimdymo  pizap.com14733584773881  lediforma geraaugti baneris   kirptas

14

14 nėštumo savaitė

Būsimoji mama

Sveikiname pradėjus antrąjį nėštumo trimestrą! Tai svarbi nėštumo akimirka, nes ji žymi svarbiausio vaisiaus raidos etapo pabaigą, įžengus į antrąjį trimestrą persileidimo tikimybė smarkiai sumažėja. Taip pat greičiausiai pastebėjai, kad pykinimas, nuovargis ir krūtų jautrumas mąžta.

Svoriui augant, o pilvui didėjant daugumai moterų jau tenka rinktis specialius, nėščiosioms skirtus drabužius. Moterys, kurios laukiasi nebe pirmojo vaiko pastebi, kad sekančių nėštumų metu pilvukas auga greičiau ir formuojasi kiek žemiau nei pirmojo nėštumo metu.

Nesijaudinkite, jei jūsų areolė (tamsi dalis aplink spenelį) tapo didesnė ar tamsesnė. Jūsų kūnas ruošiasi žindymui, todėl tai yra visiškai normalu.

Jei norite padėti kovoti su vidurių užkietėjimu, gerkite daug vandens (bent 10 stiklinių 250 ml talpos vandens per dieną). Nėščios moterys privalo gerti daugiau vandens nei įprastai, siekiant išlaikyti savo žarnyną ir vaiką sveikus! Valgykite produktų, kuriuose yra daug skaidulų, pavyzdžiui, lęšiukus, juodąsias pupeles, nemaltų kviečių makaronus, kriaušes arba žirnius. Kitas būdas išgydyti vidurių užkietėjimą yra sportas.

Vaisiaus vystymasis

S14ILGIS APIE 80–93 MM, SVORIS APIE 23–49 G

Vaisius visiškai susiformavęs. Visi organai, taip pat ir smegenys, pradeda augti ir vystytis iki tol, kol vaisius sugebės gyventi išoriniame pasaulyje. Skydliaukė jau pradeda gaminti hormonus. Smegenų pusrutuliai sparčiai didėja, juose atsiranda daug primityvių neuronų. Išsivystė nugaros smegenys.

Dabar vaikelio kūnas auga sparčiau nei galva, išryškėja galvą ir kūną jungiantis kaklas. Iki šios savaitės pabaigos kūdikio rankutės pailgės ir bus proporcingos su kūneliu. Ant kūnelio pradeda augti plonyčiai pūkus primenantys plaukeliai.
Kepenys pradeda gaminti tulžį – tai ženklas, kad jos jau veikia tinkamai. Blužnis jau dalyvauja raudonųjų kraujo kūnelių gamyboje, o kasa išskiria insuliną.

 

 

15

15 nėštumo savaitė

Būsimoji mama

Iki šios dienos greičiausiai priaugai 2–2,5 kg svorio. Jei priaugai šiek tiek daugiau ar mažiau – nesijaudink. Kiekviena moteris priauga svorio skirtingu tempu.

Jūsų širdis gauna didesnį krūvį, kad vaikelis gautų daugiau deguonies. Ji pumpuoja 20% daugiau kraujo, nei prieš nėštumą. Kraujo masė kinta per visą nėštumą ir padidėja apie 30%-50%. Šiuo laikotarpiu rekomenduojama patikrinti motinos kraują dėl nervų kanalų defektų (vadinamuoju Alfa-fetoproteino testu (AFP)). Tikslingiausia tokį tyrimą atlikti 15-17 nėštumo savaitę, deja, kartais šių tyrimų rezultatai būna klaidingi.

Vaisiaus vystymasis

S15ILGIS APIE 94–104 MM, SVORIS APIE 50–79 G

Jūsų vaikučio smegenys ne didesnės negu pupelė. Dabar kūnas auga daug greičiau nei galva ir vaisius atrodo proporcingesnis. 23 nėštumo savaitę jo galva sudarys apie trečdalį kūno ilgio, o gimstant – apie ketvirtadalį. Raumenys tampa stipresni, stiprėja kaulai, aktyvėja judesiai, rankos susilenkia per alkūnes, riešus, kumšteliai susispaudžia.

Pro ploną kūdikio odą jau persišviečia susiformavęs ir puikiai veikiantis kraujagyslių tinklas, o odą dengiantys smulkūs plaukeliai jau taip pat matomi.

Kūdikis taip pat varinėja amnionio skystį per savo nosį ir viršutinius kvėpavimo takus. Šis procesas padeda plaučiuose vystytis primityviems oro maišeliams.

Dabar pradeda formuotis kūdikio skonio receptoriai. Atlikti tyrimai rodo, kad vaikelis jau gali jausti mamos suvalgyto maisto skonį, kurio patenka į vaisių supančius vaisiaus vandenis. Todėl, valgydama sveiką maistą būsimoji mama gali padėti suformuoti vaiko polinkį į tokią mitybą.

Nuo šiol ultragarsinio tyrimo metu galima pamatyti vaiko lyti – berniukas ar mergaitė. Mergaičių ir berniukų skirtumai jau labai akivaizdūs ir kuo didesnis nėštumas, tuo akivaizdesni. Jeigu yra pakankamai amniono vandenų ir vaikelis nesukryžiavęs kojų ties mums įdomiausia vieta, lytis matosi labai aiškiai. Tačiau nėštumo pradžioje būsimo vaikelio lytį pasakyti gana sunku. Nors ji nulemta pastojimo momentu, tačiau pradžioje visi embrionai atrodo vienodai. Jie turi mažą gumbelį, kuris pamažu virsta peniu ir kapšeliu arba klitoriu ir lytinėmis lūpomis. Tai vyksta labai pamažu, maždaug nuo 7 nėštumo savaitės, ir apie 11 savaitę jau įmanoma pamatyti šiokį tokį skirtumą: ir tos, ir tos lyties mažyliai turi išsikišimą, tačiau berniukiškas išsikišimas „žiūri“ į viršų daugiau nei 30 laipsnių kampu nugaros atžvilgiu, o mergaičių – horizontalesnis, pakilęs mažiau nei 30 laipsnių kampu nugaros atžvilgiu. Tą gali pastebėti įgudusi gydytojo akis, jeigu vaikelis guli ant nugaros.

FIZINIS AKTYVUMAS

Pratimas nugarai ir pilvui Pradinė padėtis: atsigulkite ant šono, apatinė koja sulenkta, viršutinė tiesi. Apatinė ranka sulenkta po galva, viršutinė tiesi virš galvos. Pratimo atlikimas: vienu metu lenkite koją su ranka: koją sulenkite tik iki pilvo apačios (nereikia spausti pilvo), ranką lenkite taip, kad slystų pro šoną ir riešas atsidurtų už šono. Sulenkdama koją su ranka iškvėpkite, tiesdama – įkvėpkite. Pratimą atlikite 8–10 k. vienam šonui. Pratimo nauda: tinkamas fizinis krūvis teigiamai veikia vaisių: aktyvina kraujotaką, gerina aprūpinimą deguonimi, medžiagų apykaitą.

16

16 nėštumo savaitė

Būsimoji mama

Ar jaučiate tarytum drugelius savo pilve? Atėjo laikas pasiruošti vienai įspūdingiausių jūsų nėštumo patirčių: pirmą kartą pajausite vaikelį judantį jūsų viduje!
Netrukus išgyvensi vieną nuostabiausių nėštumo akimirkų: pirmąkart pajusi kūdikio judesius. Nors kai kurios moterys pradeda jausti krutėjimą jau 16-ą savaitę, dauguma judesių nejaučia iki 18-os savaitės ar net ilgiau.

Galvos skausmas. Dažnai nėščiąsias vargina galvos skausmai, kartai net migrenos priepuoliai. Jei skausmas užklupo staiga, kreipkitės į gydytoją, nes tai gali būti padidėjusio kraujospūdžio požymis. Užgulta nosis. Daugiau nei įprastai kraujo teka į gleivines, taip pat ir į nosį, kraujagyslės išsiplečia. Hormonų veikiama nosies gleivinė pabrinksta, gali atsirasti pažeidimų, prasidėti nedidelis kraujavimas. Apvalėjantis juosmuo. Pilvuko dar nesimato, tik formos apvalesnės. Jausmas, kad nesilaukiate, o tik pastambėjote. Kojų sunkumas. Nuo pat pirmų nėštumo dienų venų sieneles atpalaiduoja hormonai, kojos pabrinksta, vakarais tampa sunkios. Jei tai vargina ar turite varikozės paveldimumą, nuo pirmų savaičių dėvėkite kompresines kojines. Daugiau 42 p. O

Vaisiaus vystymasis

S16ILGIS APIE 105–114 MM, SVORIS APIE 80–99 G

Dabar jūsų mažiukas gali daryti viską, ką daro naujagimiai: čiulpti nykštį, krūpčioti nuo staigių garsų, žagsėti ir judinti akis. Jūsų mažylio odelė pasidengia plonais pūkuotais plaukeliais, auga antakiai ir blakstienos.
Susikaupė pakankamai kalcio kaulams. Jeigu vaisius yra moteriškos lyties, kiaušidės jau bus nusileidusios iš pilvo į dubenį, o jose susiformavę daugiau nei penki milijonai folikulų.

 

17

17 nėštumo savaitė

Būsimoji mama

Jūsų širdies darbo krūvis padidėjo apie 40 %. Padidėjęs cirkuliuojančio kraujo kiekis padidina ir mažųjų kraujo indų krūvį, ypač dantenų ir nosies kapiliarų, todėl nusiteikite nesmarkiam kraujavimui iš nosies bei dantenų.
Aukštakulnius kurį laiką geriau pamiršt, nes dėl pasislinkusio svorio centro aukštyn ir vaikščiodama kartais gali prarasti pusiausvyrą.
Pilvuką šiuo metu reikėtų itin saugoti. Pilvo trauma gali pakenkti vaikeliui, ji pavojinga ir tau. Venk tokios veiklos ar sporto rūšių, kur yra pavojus susižeisti pilvą.
Judėdama moteris gali justi nedidelį skausmą, tempimą. Taip nutinka dėl to, kad judėdama gimda įtempia ją supančius apvaliuosius raiščius. Dažniausiai šis skausmas nieko blogo nereiškia. Jis tiesiog parodo, kad gimda ir toliau plečiasi, todėl tau tereikia prigulti, kad raiščiai atsipalaiduotų.

Vaisiaus vystymasis

S18ILGIS APIE 115–124 MM, SVORIS APIE 100–149 G

Kūnelis papilnėja, mažiuko organizme kaupiasi riebalinis sluoksnis, kuris yra labai svarbus organizmo medžiagų apykaitai bei padeda palaikyti vienodą kūno temperatūrą. Mažiukas sparčiai mokosi įvairių veido grimasų.

Jo griaučiai, kurie buvo sudaryti iš lanksčių kremzlių, dabar kietėją į kaulus. Kitas įdomus įvykis – šią savaitę pradeda vystytis klausa!

Būsimas tėtis

1. Domėkis apie tėvystę ir nėštumą. Tėvystė populiarėja, yra nemažai tinklaraščių, kuriuos rašo vyrai, būsimi ir esami tėčiai (užsienio k.). Rinktis yra iš ko. Rasi patarimų ir patirties, o tai padės geriau suprasti savo ir partnerės jausmus, vykstančius pokyčius poroje. Knygos apie nėštumą daugiausia skirtos moterims, tačiau neabejotinai informacija tiks ir tau.

2. Įpročius keiskite abu. Jei jums buvo įprasta prieš nėštumą negalvoti apie sveiką gyvenseną, dabar galite abu pakeisti savo įpročius. Gali pradėti mankštintis, tinkamai maitintis, imkitės mesti rūkyti, vartoti alkoholį arba bent jau venkite tai daryti šalia nėščiosios.

3. Būk geru klausytoju. Tau reikia sutelkti nepriekaištingą dėmesį ir klausytis. Kartais tiesiog aptarti situaciją. Kitais atvejais išklausyti išlietus jausmus. O kartais nuraminti.

4. Leisk tau padėti. Tau taip pat reikalinga parama ir pagalba, tave taip pat reikia išklausyti. Aiškiai išreikšk savo jausmus, lūkesčius, suteik žmonai galimybę žinoti, kaip ji taip pat gali tau padėti.

5. Pasistenk būti kantrus. Šiuo metu jos organizmas labai keičiasi. Besikeičiantys hormonai gali sukelti staigių nuotaikų pokyčius, neaiškius norus, reikalavimus. Nesigilink ir nesiaiš- kink, kad tai nelogiška, tiesiog pabūk kantrus.

6. Jokių juokelių apie „storuliukes“. Kūnas keičiasi, o galimybės to kontroliuoti moteris netenka. Normalu, kad galima pasijusti nepatraukliai, imti kompleksuoti. Žinodami šį rūpestį artimieji turėtų dažniau pagirti, o ne juokauti apie „pingvinus“

18

Būsimoji mama

Pilvas turėtų priminti melioną, išsiplėtusią gimdą jau lengva pajusti tiesiog užsidėjus rankas ant talijos (pačios talijos tikriausiai jau nebesimato ir tai yra normalu).
Svoris ir toliau didėja. Sveikas prieaugis yra 5 - 6 kg. Jeigu priaugote ženkliai daugiau, tai vertėtų pasitarti su dietologu - maisto riboti ar atsisakyti tikrai nereikės, tačiau specialistas padės sudaryti sveikos mitybos planą.

Turite miego sutrikimus?

Pabandykite paremti save pagalvėmis, kad rastumėte patogią padėtį ir ištieskite savo kūną prieš gulant miegoti. Jei esate dėl to rimtai susirūpinusi, pasikalbėkite su savo gydytoju, ar yra kitų būdų, kurių dar nebandėte.

Vaisiaus vystymasis

S18ILGIS APIE 125–134 MM; SVORIS APIE 150–199 G

Jūsų kūdikio smegenų ląstelės ir toliau sparčiai dauginasi ir greitai auga smegenų apimtis. Ant dalies nervų, siejan- čių vaiko galūnių raumenis su nervų sistema, atsiranda apsauginis riebalinis sluoksnis. Tai leidžia atlikti ne lėtus, bet greitus ir koordinuotus judesius. Vystosi unikalūs rankų ir kojų pirštų atspaudai, skonio receptoriai. Savaitės pabaigoje dauguma moterų jau jaučia vaisiaus judesius.
Papildoma informacija dėl apsilankymų pas prižiūrintį specialistą 18–20 sav. nėščiosios tiriamos ginekologinėje kėdėje ir (ar) atliekamas makšties tepinėlis tik esant ypatingoms būklėms (pvz., įtariamas vaisiaus vandenų tekėjimas) ar atsiradus nusiskundimų (pvz., niežulys, kraujavimas ir pan.). 18–20 sav. atliekamas būtinas ultragarsinis tyrimas. Pasirūpinkite tinkama visaverte mityba, kad užtikrintumėte pakankamas vitaminų ir mikroelementų atsargas savo ir kū- dikio organizmuose. Pasikonsultuokite su gydytoju dėl rūgščių omega 3, omega 6, vitamino D vartojimo nėštumo metu. Paskutiniai mokslinai tyrimai ypač pabrėžia jų svarbą besivystančiam kūdikiui.


Privalomasis tyrimas II-ąjį trimestrą. Nemokamas ultragarso tyrimas atliekamas vieną kartą – 18–20-tą nėštumo savaitę. Per pilvo sienelę, dažniausiai įprastiniu 2D echoskopu gydymo įstaigose. Vertinama placentos, vaisiaus būklė (galima smulkiai apžiūrėti vaisiaus vidaus organus), judesiai, vandenų kiekis. Šiuo laiku tiksliausiai pasakoma, ar nėra apsigimimo, ar vidaus organų struktūra normali, kokia vaisiaus lytis.

19

Būsimoji mama

Svarbu atsiminti, kad kai jūsų kūnas auga ir daro vietos jūsų mažyliui, kūnas galima ir daugiau kraujo, kurį abu naudojate. Tai sumažina jūsų kraujo spaudimą ir pavyzdžiui, atsistojus, gali pradėti svaigti galva arba galite jausti tam tikrą svaigulį.

Gali būti, kad pradedi pastebėti šiokių tokių odos pasikeitimų. Rankų delnai pasidarė raudoni? Dėl to tikrai nereikia nerimauti – taip yra dėl padidėjusio estrogenų kiekio. Tamsios dėmės ant odos nėštumo metu taip pat dažnas reiškinys. Jų atsiranda virš viršutinės lūpos, ant skruostų, kaktos.

Kraujavimas iš nosies ir dantenų kraujavimas nėštumo metu. Tai pakankamai dažnos nęščiųjų problemos - kraujoplūdį iš nosies sukelia paspartėjęs kraujo tekėjimas, jeigu jis retas ir nelabai gausus, tai nerimauti neverta; dantenų kraujavimą gali sukelti tiek hormonų antplūdis nėštumo metu, tiek ir įprastas odontologinės problemos, vertėtų apsilankyti pas odontologą.

Vaisiaus vystymasis

S19ILGIS APIE 135–145 MM; SVORIS APIE 200–259 G.
Nugaros smegenyse nervai sujungia viršutines ir apatines galūnes. Stuburas dabar auga greičiau, negu nugaros smegenys. Vaisiaus oda storėja, pradeda gaminti ir išskirti apsauginį sluoksnį – varškinį tepalą, kuris apsaugos ploną mažylio odelę nuo jį supančio amniono skysčio. Ant galvos pradeda augti plaukai, kūną dengiantys plaukeliai sulaiko varškinį tepalą.

 

 

20

Būsimoji mama

Sveikiname – jūs įpusėjote nėštumą! Prižiūrėkite save. Padarykite kažką ypatingo, kad atšvęsti šią neįtikėtiną kelionę!
Gali padaugėti išskyrų iš mankšties. Tai leukorėja. Leukorėją iššaukia padidėjęs kraujo srautas makšties audiniuose, būtent dėl to padaugėja baltų arba gelsvų išskyrų. Jeigu išskyros nėra žalsvos, jeigu nejuntate niežulio, deginimo, jeigu nėra nemalonaus kvapo, tai jaudintis nereikia. Visais kitais atvejais reikėtų pasitarti su specialistu, tai gali būti infekcijos požymiai.

Šiuo metu labai tempiama pilvo oda, todėl gali niežėti pilvą. Tai yra visiškai normalu, bet užsiminkite apie tai gydytojui. Visada geriau sužinoti, nei laužyti galvą dėl nesuprantamų dalykų, todėl visko drąsiai klauskite specialisto. Ant pilvo gali atsirasti rudų ar raudonų brūkšnių – tai strijos.

Vaisiaus vystymasis

S20ILGIS APIE 146–160 MM; SVORIS APIE 260–300 G

Kūdikis greitai auga ir didėja jo svoris. Rankos gali stipriai čiupti. Šiuo metu jau gerai jaučiate jo judesius. Vaikutis dar turi daug erdvės (didelis vaisiaus vandenų kiekis) ir gali nevaržomai judėti. Galbūt pajusite, kaip vaikutis kosti ar žagsi – pajusite ritmingą krūpčiojimą. Mažylio kojos jau gerai išsivysčiusios, galima pamatyti blauzdas, kelius, kulniukus.
Jeigu jūs nešiojate mergaitę, jos kiaušidėse jau šeši milijonai kiaušinėlių – šešis kartus daugiau, negu turės gimdama! Be to, pradeda vystytis jos makštis.
Stetoskopu ar ultragarsu galima išgirsti vaisiaus širdies dūžius.
Dabar vaisiaus širdies plakimą galima išgirsti naudojant specialų įrankį - fetoskopą.

21

21 nėštumo savaitė

Būsimoji mama

Geležis yra labai svarbus ingridientas, padedantis susidaryti raudoniesiems kraujo kūneliams. Kadangi vaisius sparčiai auga ir raudonųjų kraujo kūnelių turi pasigaminti vis daugiau, geležies gali pritrūkti, todėl teks jos pasiimti iš papildomų produktų ar vitaminų. Įprastai gydytojas dar pačioje nėštumo pradžioje patikrina hemoglobino koncentraciją kraujyje ir jei viskas yra tvarkoje, jokių papildomų vitaminų gerti nereikia.

Dauguma moterų priauga apie 4 – 7 kg iki 21 savaitės (vienos daugiau, kitos mažiau). Kadangi jūsų kūnas ir toliau renka kilogramus, kad padėti mažylio vystymuisi, galite pastebėti sopėjimą kulkšnyse, šiokį tokį kojų mėšlungį ar venų išsiplėtimą. Visi šie nepatogumai praeina po nėštumo.
Jau puikiai jaučiate mažylio judesius, netgi galite pamatyti, kaip jam judant, sujuda ir jūsų pilvukas. Tiesa, dienos metu mažylis beveik neprimena apie save. Labiausiai judesiai juntami vakarais.


Vaisiaus vystymasis

s21ILGIS APIE 161–180 MM; SVORIS APIE 301–349 G

Kūdikio akys vis dar užmerktos, tačiau dabar jis gali lėtai judinti jas iš vieno šono į kitą. Skonio čiulptukai liežuvyje gerai išsivystę ir jis pradeda gerti gana daug gemalinių vandenų. Širdis pradeda augti sparčiau, plaka du kartus dažniau nei suaugusiojo širdis. Galite dūžius klausyti namie stetoskopu.

 

 

22

Būsimoji mama

Šią nėštumo savaitę sustiprėja anemijos tikimybė, nes kraujyje sparčiau krenta hemaglobino kiekis. Taip pat šiuo metu privalote gerti kuo daugiau skysčių.
Hemarojus – labai dažna nėštumo metu pasitaikanti liga. Sergant hemarojumi kraujagyslės aplink išangę (tiek vidinėje pusėje, tiek išorėje) išsiplečia ir sukelia skausmingą patinimą. Hemarojaus išsivystymą įprastai nulemia padidėjęs kraujo srautas dubens srityje ir padidėjusi gimda.

Vaisiaus vystymasis
s22ILGIS APIE 181–190 MM; SVORIS APIE 350–440 G

Per paskutiniąsias 15 savaičių vaiko smegenys auga fenomenaliu greičiu. Smegenų pusrutuliai tapo didesni. Jau visiškai susiformavusios ausys ir jos yra savo įprastinėje vietoje. Tyrimai rodo, jog šioje stadijoje vaikas pradeda girdėti jus supančius garsus. Kalbėkite su pilvuku – vaikutis greit pripras ir pažins artimiausiųjų balsus.

VITAMINAI SU MAISTU

Jodas. Daugiausia jodo turi jūrinė žuvis ir jūrų augalai, druska su jodu. Sveikatos apsaugos ministerija įspėja jūrinę žuvį valgyti ne dažniau nei kartą per savaitę (dėl užterštumo).
B grupės vitaminai. Pasirūpinkite, kad į jūsų maisto racioną patektų riešutų, bulvių, pieno, žaliųjų žirnelių, žalialapių daržovių, saulėgrąžų, žuvies, bananų, morkų, sojos pupelių, paukštienos. Vitaminas C. Valgykite citrusinių vaisių, kopūstų, baklažanų, įvairių uogų.
Vitaminas E. Pagrindinis šio vitamino šaltinis yra įvairūs augaliniai aliejai – avokadai, migdolai, saulėgrąžos.
Vitaminas D. Apie 10 proc. galima gauti su maistu (riebi žuvis, kiaušinio trynys, sviestas ir kepenys), tačiau pagrindinis šaltinis yra saulė.

23

Būsimoji mama

Rėmens graužimas. Augant vaisiui, kyla gimda ir vis labiau spaudžia jūsų vidaus organus, kelia aukštyn žarnyną. Diafragma susitraukia, kvėpavimas tampa paviršutiniškas, o žarnynas ir stemplės sfinkteris pasislenka. Dėl to skrandžio turinys patenka į stemplę, o moteris pradeda skųstis rėmens graužimu (ypač miegant ant nugaros).
Padažnėjęs šlapinimasis. Didėjanti gimda pradeda spausti šlapimo pūslę, sumažėja jos talpa ir tonusas, todėl padažnėja ir šlapinimasis. Inkstai nėštumo metu pailgėja apie 1 cm, padidėja inkstų geldelės, išsiskiria daugiau šlapimo. Padidėjusi gimdą maitinanti arterija užspaudžia dešinį šlapimtakį, dėl to dešiniajame inkste gali susilaikyti šlapimas. Tai sąlygoja dažnas šlapimo takų infekcijas nėščiosioms. Dėl padidėjusios filtracijos šlapime atsiranda gliukozės, padaugėja baltymo.

Pasunkėjęs kvėpavimas. Gimdos dugnas jau siekia krūtinės ląstą, o įremtos mažylio kojytės neleidžia jūsų plaučiams visiš- kai išsiplėsti. Kol vaisius nenusileis į dubenį (pirmą kartą gimdysiančių – apie 37-ą nėštumo savaitę, o jau gimdžiusių – prieš pat gimdymą), galite dažnai pristigti oro.
Padidėjusios krūtų areolės. Jų plote, po oda, yra mažos riebalų liaukutės, kurios padidėja. Manoma, kad liaukučių sekretas yra savotiškas lubrikantas ir antiseptikas, o jo kvapas padeda naujagimiui orientuotis, kur yra krūtis.

Vaisiaus vystymasis

s23ILGIS APIE 191–200 MM; SVORIS APIE 441–520 G

Širdies ritmas sumažėjo maždaug iki 140–150 dūžių per minutę. Toliau vystosi visi organai ir jie pradeda atlikti savo funkcijas, išskyrus plaučius, nes dar nesusidariusios alveolės (plaučių pūslelės oro apykaitai). Galūnėse išsivystė daugiau raumenų, tačiau jie dar labai ploni, nes turi mažai riebalų. Mažiukas labai energingas, išbando įvairiausius judesius. Kol pakanka erdvės, spiria kojytėmis, baksnoja, tiesia rankas, sukiojasi, vartosi, gali pačiupti virkštelę.

 

 

 

24

24 nėštumo savaitė

Būsimoji mama

alite karts nuo karto justi ankstyvuosius Brekstono-Hikso sąrėmius, kurie paprastai trunka ne ilgiau kaip 45 sekundes ir per dieną jų būna ne daugiau kaip 10-15 ir kurių nevalia painioti su tikraisiais gimdymo sąrėmiais. Kiekvienos apžiūros metu gydytojas įdėmiai apčiupinės jūsų pilvą, kad nustatytų, kokioje pozicijoje šiuo metu yra jūsų mažylis. Metro juostele matuos gimdos dugno aukštį – tai padeda apytiksliai nustatyti jūsų mažylio dydį. Jūsų gimda šiuo metu yra apie 4 cm virš bambos.

24–28 sav. siūlomas gliukozės tolerancijos mėginys, jei turite rizikos veiksnių, pvz., šeimoje yra sergančiųjų cukriniu diabetu. Vaisiaus judesių kasdieninis skaičiavimas, kai vaisius auga ir vystosi normaliai, nėra būtinas. Tačiau kreipkitės į gydytoją, jeigu:  vaisius nejuda;  vaisiaus judesiai vienos dienos metu ar per kelias dienas tolygiai silpnėja;  vaisiaus judesiai suretėjo iki mažiau nei 10 judesių per 2 valandas, nors vaisius buvo aktyvus visą dieną.

Palaikomieji diržai

Nuo 5–6 mėnesio rekomenduojama dėvėti diržą, kuris labai efektyviai prilaiko didesnį pilvuko svorį paskutiniais mėnesis, sumažina spaudimą į šlapimo pūslę, apsaugo venas nuo varikozės. Dėvimas ant bet kokių apatinių ar viršutinių drabužių. Tinkamiausia užsijuosti diržą – atsigulus. Reikia juosti po pilvuku, lipdukais sureguliuoti apimtį, pasirinkti tinkamiausią įtempimą. Skalbti rankomis, be baliklių. Apsukus galima naudoti ir po gimdymo, pilvo raumenų tonusui atkurti

Vaisiaus vystymasis

s24ILGIS APIE 201–210 MM; SVORIS APIE 521–650 G

Jūsų kūdikis nuolat reaguoja į prisilietimus ir garsus. Ma- žiukas girdi ritmiškai arterijomis tekantį kraują, tyliai pulsuojantį kraują placentoje, ūžiantį tekantį kraują stambiose venose, plakančią širdį, žarnyno gurgimą, tyliai švilpiantį orą plaučiuose. Odelė vis dar plonytė ir permatoma, persišvie- čia kraujagyslių raizginys, kaulai, organai.

 

 

 

 

 

 

25

25 nėštumo savaitė

Būsimoji mama

Vis kintant hormonų koncentracijoms nėščioji gali pastebėti savo kūno plaukų patamsėjimą ir pagausėjimą. Tai nepavojinga ir po gimdymo plaukeliai turėtų tapti tokie patys, kaip ir seniau.

Galite pastebėti, kad jaučiate didesnį karštį ir prakaituojate daugiau nei įprasta. Nors papildomas svoris gali prie to prisidėti, tačiau daugiausia daro tam įtakos padidėjusi kraujotaka ir tai, kad jūsų plaučiai dirba 50 procentų daugiau nei jie yra įpratę! Kadangi prakaituojate šiek tiek daugiau nei įprastai, svarbiausia, jog išvengtumėte dehidratacijos. Būtinai išgerkite apie 8 stiklines vandens kiekvieną dieną, o 10 būtų dar geriau. Geriant daugiau skysčių padeda kovoti su tinimu, su kuriuo jau susidūrėte.

Pats laikas būtų pradėti sudarinėti sąrašiuką, mažylio lauknešėliui supirkti. Pagalvokte, kažką galbūt galėsite pasiskolinti, o kažką gal turite likusio nuo vyresnėlio. Šis užsiėmimas daugeliui mayčių sukelia didelį malonumą.

Vaisiaus vystymasi

s25ILGIS APIE 211–220 MM; SVORIS APIE 651–800 G

Susiformavo visi tinklainės sluoksniai, taip pat ir šviesai jautrios lazdelės bei kolbelės. Vystosi ląstelės, valdančios sąmoningą mąstymą. Jūsų mažylis tampa daug jautresnis garsams ir judėjimui. Nuo garsaus triukšmo jis gali krūpčioti. Atsiranda miego ir būdravimo periodai. Organai bręsta toliau ir dabar, jeigu vaikutis gimtų, jam jau yra galimybė išgyventi.

 

 

 

 

26

26 nėštumo savaitė

Būsimoji mama

Nuo šiol mažylio judesius jau gali pajusti ir artimieji – jiems tereikia uždėti ranką ant jūsų pilvuko. Gimda dabar pakilusi maždaug 6 cm virš bambos.
Mankštinantis per visą savo nėštumą, gali padėti gimdymo metu. Pasitarkite su savo gydytoju ir išsiaiškinkite, kokie pratimai ir kokia jų trukmė jums yra tinkami.
Ką turėtų apie tai žinoti mama?
Mažylis spurdėti pradeda jau 10-ą nėštumo savaitę, o jo judesiukai aktyvėja iki 30–40 savaitės.
Moterys, kurios laukiasi pirmą kartą, vaikučio judesius pajaučia 18–20 nėštumo savaitę, o jau gimdžiusios tai pajunta anksčiau.
Sveikas vaisius 30–40 gestacijos savaitę būna labai aktyvus: čiulpia nykštį, čiumpa rankomis ir kojomis, būdingi ritmiški krūtinės ląstos judesiai. Dažniausiai vaisiaus judesių pakitimai pastebimi nuo 32-os nėštumo savaitės. Šiuos pakitimus reikia būtinai fiksuoti ir nuolatos stebėti.
Esant didesnės rizikos nėštumui vaisiaus judesius skai- čiuoti ir registruoti reikėtų kiekvieną dieną ar taip, kaip nurodo gydytojas.
Stebint vaisiaus judesius, reikia įvertinti ir tai, jog sveiko vaisiaus ramaus miego periodas kaitaliojasi su aktyvumo periodu. Šio periodo trukmė ilgėja proporcingai didėjant vaiku- čio amžiui.
Išnešioto vaisiaus ramaus miego periodai, trunkantys 20–60 minučių, kaitaliojasi su kūno aktyvumo protrūkiais, trunkančiais 6–15 minučių.
Pagal vaisiaus judesių dažnį ir pobūdį galima spręsti apie tai, kaip vaikutis jaučiasi gimdoje, ar neiškilo pavojus jo gyvybei, todėl mamyčių atliekamas judesių skaičiavimas suteikia labai vertingos informacijos.

Vaisiaus vystymasis

s26ILGIS APIE 221–230 MM; SVORIS APIE 801–950 G
Vis labiau išryškėja veido bruožai, aiškėja smakro, nosies linijos. Išsiskiria vaisiaus akių vokai, beveik susiformavo oro burbulėliai (alveolės) plaučiuose, tačiau jie dar užpildyti skysčiu ir nefunkcionuoja.

 

 

 

 

27

27 nėštumo savaitė

Būsimoji mama

Kojų mėšlungis gali padažnėti progresuojant jūsų nėštumui. Ne tik dėl to, kad nešiojate papildomą svorį, bet sulėtėja kraujo apytaka bei yra spaudžiami nervai.
Jūs taip pat galite pajusti, jog kartais trūksta oro, imate dusti. Jūsų padidėjusi gimda dabar liečia diafragmą ir šonkaulių lanką, todėl plaučiai negali pilnai funkcionuoti. Tik nesijaudinkite - Jūsų mažyliui deguonies tikrai netrūksta.


Vaisiaus vystymasis

s27ILGIS APIE 231–240 MM; BENDRAS ILGIS 34 CM; SVORIS APIE 951–1100 G

Dabar galima išmatuoti visą vaiko ilgį nuo viršugalvio iki pėdų. Galvos smegenų paviršius padidėjęs, tačiau vis dar atrodo lygus. Nuo 27-osios savaitės ir dar keletą mėnesių po gimimo vaiko smegenų apimtis greitai augs – tai spartusis smegenų augimo periodas.
Nors jo plaučiai dar nėra visiškai išsivystę, gimęs anksčiau laiko jis jau galėtų kvėpuoti. Tiesa, tokiu atveju jam prireiktų specialios medicininės įrangos pagalbos.
Priešlaikinis gimdymas – tai gimdymas, įvykęs po 22 nėštumo savaitės iki 37 nėštumo savaitės pabaigos, skaičiuojant nuo pirmosios paskutiniųjų mėnesinių dienos. Esant savalaikiam gimdymui, normali nėštumo trukmė yra 40 nėštumo savaičių (arba 280 dienų). Dažnai prieš laiką gimusius naujagimius tenka reanimuoti. Tai atliekama visais atvejais, jei naujagimiui sutrikęs nors vienas iš keleto gyvybingumo kriterijų: širdies veikla, kvėpavimo judesiai, raumenų veikla ar virkštelės pulsacija.

28

28 nėštumo savaitė

Būsimoji mama

Iki gimdymo liko viso labo 3 mėnesiai. Kadangi mažylio kaulai ir toliau sparčiai auga, nepamirškite vartoti kalcio. Optimalus svorio prieaugis iki šios nėštumo savaitės – 9 kg.
Jei nėštumas normalus, 28-36 savaitėmis pas savo gydytoją turėtumėte lankytis kas dvi savaites, o nuo 36 savaitės iki gimdymo – kas savaitę. Gydytojas matuos jūsų gimdos dydį ir aukštį, kad įsitikintų, jog jūsų mažylis auga proporcingai. Būsite pasverta, jums pamatuos kraujo spaudimą bei atliksite šlapimo tyrimą. Artėjant nustatytam terminui, daktaras nuolat patikrins vaiko padėtį, ir apžiūrės, ar nepradėjęs atsidarinėti gimdos kaklelis.
Kaip išvengt strijų

Kuo odos elastingumas iš prigimties mažesnis, tuo daugiau ją reikės prižiūrėti nėštumo metu. Nelaukite pačių paskutinių nėštumo mėnesių ir pasitikite „didįjį tempimąsi“ tinkamai pasirengusi. Kuo oda sveikesnė, minkštesnė ir geriau drėkinama, tuo ji elastingesnė, geriau tempiasi ir tuo mažesnė tikimybė strijoms atsirasti. Nuo trečio nėštumo mėnesio iki gimdymo rekomenduojama profilaktiškai tepti ir masažuoti kūno odą. Odai prižiūrėti ir pamaitinti nepamainomi yra aliejai ar specialūs aliejų mišiniai besilaukiančioms. Jie efektyviau stangrina odos jungiamąjį audinį, stiprina elastines skaidulas, pamaitina odą A ir E vitaminais, skatina ląstelių atsinaujinimą. Pirmiausia svarbu pašalinti suragėjusias odos ląsteles, t. y. odą nušveisti ir tik tada ant dar drėgnos odos tepti aliejus bei atlikti masažą. Kol pilvukas nedidelis, jungiamuosius audinius labai gerai atpalaiduoja ir kraujotaką stimuliuoja žnaibomasis masažas po kontrastinio dušo. Nykščiu ir rodomuoju pirštai švelniai suimkite nedidelį odos kiekį ir patempkite nuo savęs. Taip pažnaibykite visą pilvo sritį, šonus, šlaunis, sėdmenis, krūtis, kol oda truputį parausta. Pilvukui paaugus, kai odos suimti nebegalite, aliejų įtrinkite į odą masažuodama švelniais sukamaisiais judesiais.

Vaisiaus vystymasis

s28ILGIS APIE 241–250 MM; BENDRAS ILGIS 35 CM; SVORIS APIE 1101–1249 G

Kūdikis dabar daug miega, tačiau kas 20–40 min. dieną ir naktį keičiasi jo ramaus ir aktyvaus miego fazės. Paskutinėmis savaitėmis kūnas augo greičiau negu galva, todėl dabar ji proporcingesnė kūno atžvilgiu. Kūno oda tampa ne tokia raukšlėta, nes auga riebalinės atsargos, didėja bendras ilgis ir svoris, vaisiui gimdoje jau tampa ankšta.
28 – ąją savaitę vaikutis gali atpažinti jūsų balsą! Toliau vystosi jo akys, o smegenys plėtoja milijonus neuronų. Taip pat tęsia augimą ir jo plaukai ant galvos. Tvirtai vystosi raumenų tonas, ir, nors jo plaučiai jau gali kvėpuoti oru, tačiau jam būtų sunku tai daryti jei gimtų šiuo metu.

Prisijungti

Registruotis


Renginiai

Lapkritis 2017
Pr A T K P Š S
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

UAB PROSAPIA PROJEKTAS LIETUVOJE baneris1baneris220x140Baneris Esvita Copypizap.com14756894822121pizap.com14691268044221pizap.com14696302983521pizap.com14691267668501pizap.com14709872442341fd5aca24ec871d259dc8aac15e18a614814f409cAL logo spalva 1 page 001gera augti